Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Göz kapağı estetiği, alt ve üst göz kapaklarında meydana gelen sarkmış deri ve dazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokuların giderilmesine yönelik yapılan uygulamalara verilen isimdir. Plastik cerrahı tarafından yapılmaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile ciltlerde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Bunun için birçok estetik yöntemleri bulunmaktadır. Aynı zamanda yaş ilerledikçe göz çevresinde meydana gelen sarkmalar, göz kapaklarında torbalanma, ciltte bollaşma, cilt ten rengi değişikliği, kırışıklık gibi birçok problemleri birlikte gelmektedir. Bunun için göz kapağı estetiği olabilir ve daha genç bir görünüm yakalayabilirsiniz. Bunlara sebep olan diğer etkenler ise güneş ışınlarına fazla maruz kalma, hava kirliliği, uyku düzensizliği, sigara ve alkol kullanımları da cildinizin kırışmasına, göz kapak sarkmalarına ve göz torbalarına sebep olabilmektedir.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri

Elastik bir yapıya sahip olan cilt yaşlandıkça elastik yapısı azalmaktadır. Yüzünüzde kaybolan elastik kayıp fazla deri olarak göz torbası problemleriyle karşılaşmanıza sebep olabilmektedir. Yaşlanmanın ilk belirtiler göz kapaklarında ortaya çıkarak değişimler meydana gelmektedir. Zamanın vermiş olduğu yorgunluk da yaşlı bir görünüm sağlayarak cildinizi olumsuz etkilemektedir. Göz çevresinde meydana gelecek problemlerin belirtileri hakkında bilgi vermek isteriz.

  1. 1.    Gözaltı torbalanması ve ciltte ten rengi değişimi
  2. Üst göz kapağı düşüklüğü yaşanabilmektedir.
  3. Aynı zamanda kırışıklık ve sarkmalar meydana gelebilmektedir.
  4. Göz kenarlarında bulunan çizgiler
  5. Yorgun ve yaşlı bir yüz ifadesine sahip olmak

Deri bollaşması üst göz kapağında düşüklüğü sebep olarak yaşlı bir görünüm sağlamanıza sebep olacaktır. Bazen görmenize engel olabilecek derece olabilmektedir. Bu durumda tedavi edilmesi gerekmektedir. Bazen de kaşlarda ve alında meydana gelen düşüklük göz kapağı düşmesine sebep olabilmektedir. Bu durum dış görüntünüzü olumsuz yönde etkileyerek sizin problem yaşamanıza sebep olabilmektedir.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda göz kapağı estetiği olma şansınız bulunmaktadır. Sadece üst göz kapağı ya da alt göz kapağı estetiği olabileceğiniz gibi her ikisini de aynı anda uygulayabilirsiniz. Göz kapağı estetiği kaş kaldırma, alın kaldırma gibi yüz ameliyatları ile birlikte uygulanması da önerilmektedir.

Göz kapağı estetiğini istediğiniz zaman yaptırma şansını bulabilmektesiniz. Ancak genel olarak 35 yaş ve üstündeki bireyler tarafından tercih edilmektedir. Genel olarak yaşlılığın belirtileri arasında bulunması sebebiyle bu yaşlarda daha çok görülmeye başlanmıştır. Ancak ihtiyacı olan herkesin yaptırabileceğini unutmamamız gerekmektedir.  Unutulmamalıdır ki ameliyat göz kapaklarında meydana gelen yaşlanmayı durdurmayacaktır. Göz kapağı estetiği olduğunuz da 7-8 yıl civarında etkisi devam etmektedir. Böylelikle yaşlı ve yorgun yüz ifadesi yerine canlı bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiğinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı estetiği olmak istediğinizde gerekli kontroller sağlanmaktadır. Olumlu sonuçlarda ameliyat olmadan önce aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların en az 15 gün önce kullanımı bırakılması gereklidir. Aksi takdirdeameliyat sırasında kanama eğilimini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda yaralarınızın hemen iyileşmesi için sigara ve alkol kullanımı da 2-3 hafta öncesinden bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca bitkisel takviye edici ürünlerinde ameliyat öncesinde kullanılmaması önerilmektedir.

Göz kapak Estetiği Nasıl Yapılmaktadır?

Üst göz kapak estetiği nasıl yapılmaktadır? Sorusu genel olarak merak edenler açısından merak edilen sorulardan bir tanesidir. Göz kapak düşüklüğü ya da üst göz kapağı estetiği bölgede bulunan fazla deri ve kas dokularının kesilme işlemi sonucu yapılmaktadır. Ameliyat izinin belli olmaması için katlanma çizgisinde kesi yapılarak uygulanmaktadır. Aynı zamanda bu işlemle birlikte kaş kaldırma ve alın germe gibi operasyonlarında yapılması güzel sonuçlar çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Alt göz kapak estetiği genellikle elmacık kemiğinin üzerinde meydana gelen yağ yastıkçıları yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru düşme gözükebilmektedir. Bu durumda alt göz kapak estetiği yaptırılarak yüzünüzü yorgun ve yaşlı görünümden kurtarabilir ve genç bir görünüm elde etme şansını yakalayabilirsiniz.

Gözaltı yağ yastıkçığına yönelik asılma işlemi yapılmaktadır. Öncelikle bu işlemin yapılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra göz torbalanması ve sarkmanın olup olmadığı kontrol edilerek gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Ameliyat izlerinin belli olmaması amacıyla kirpiklerin hemen altında bulunan çizgiden kesi yapılmaktadır. Gözaltı çöküklüğüne maruz kaldıysanız iyileşmeden sonra gözaltı yap enjeksiyonu yapılması gerekmektedir.  Böylelikle daha genç bir görünüme sahip olacaksınız.