Rahat nefes alma vücudumuz için çok büyük bir önem taşımaktadır. Beynimize, kalbimize, saç telimize, ayak tırnağımıza kadar hayati önem taşıyarak ön plana çıkmaktadır. Rahat nefes alamadığımız zaman birçok problemlerle karşılaşabiliriz. Örneğin baş ağrısı, sabah yorgun ve bitkin uyanmaya, gün içinde halsizliğe ve kronik yorgunluğa sebep olabilecek durumlar arasında bulunmaktadır.

Burun delikleri belli aralıklarla tıkanıp açılmaktadır. Ancak sürekli yaşanılan burun tıkanıklığı problemin başlangıcı olarak kabul edilir ve tedavi gerektirmektedir. Burunun tıkanması için birçok sebep bulunmaktadır. Örneğin üst solonum yolu enfeksiyonları, sigara kullanımı, kötü hava şartları ya da alerji sorunları burnunuzun tıkanmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda burun açıcı spreyler, alerji ilacı, tuzlu ve karbonatlı su, denize girilmesi gibi çözüm önerileri bulunmaktadır. Ancak bazı burun tıkanıklıkları bununla geçmemektedir.

Uzun süreli olarak karşımıza çıkan burundannefes alma problemleri tıkanıkla birlikte genellikle burun orta direğinin eğri olması, burun eti büyüklüğü, geniz eti, alerji ya da sinüzit gibi sebeplerden dolayı da karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi sorunlarda muhakkak doktora gözükmeli ve doktor tavsiyesinde ilerlenmelidir. Genellikle kısa operasyonlarla çözülebilecek sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burnumuz Tıkanıklığı Sağlığı Tehlikeye Atar mı?

Burun tıkanıklığı uzun süredir devam ettiği zaman doktor kontrolü altına girmelisiniz. Aksi takdirde uzun süre devam eden burun tıkanıklığı akciğer ya da kalp gibi problemler ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Kronik üst solunum yollarının tıkanıklığı uyurken horlamanıza, uykuda nefes alamamanıza, tansiyon problemlerine, ritim bozukluğuna, cinsel işlev bozukluğuna, beyin kanaması gibi problemlerin ortaya çıkarabileceğini söyleyebiliriz.

Burun vücudumuz için en önemli organlar arasında bulunmaktadır. Hücrelerimizin yaşayabilmesi için oksijeni bünyemize ulaştırma görevinde bulunmaktadır.  Sürekli olarak burun tıkanıklığı yaşadığımız durumlarda sağlığımızı tehlikeye atmış oluruz. Gerekiyorsa cerrahi olarak bu sorunu çözmemiz gerekmektedir.

Doktor tedavisi altına girdiğinizde öncelik olarak ilaç tedavisi uygulanacaktır. İlaç tedavisinde olumlu sonuç alamadığınız durumlarda operasyona başvurulmaktadır. Geniz etinin alınması, sinüzit operasyonu, burun eğriliğini düzeltme gibi operasyonlar uygulanarak rahat nefes almanız sağlanmaktadır.

Burundan Nefes alamamak Ne Gibi Sorunları Ortaya Çıkarır?

  1. Burnumuz tıkalı olduğu durumlarda sürekli olarak ağzımızdan nefes alacağımız için boğaz enfeksiyonları ya da farenjit gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.
  2. Horlama ve uyku bozukluğuna sebep olabilir.
  3. Uyku sırasında nefes alamama durumunda tansiyon ve kalp ritim bozukluğu problemiyle karşılaşabilirsiniz.
  4. Astıma yol açabilmektedir.
  5. Sabahları ağız kuruluğu ile karşılaşabilirsiniz.
  6. Cinsel fonksiyon bozukluğu olabilir.
  7. Ses kaliteniz bozulabilir ve burundan konuşma gerçekleşebilir.
  8. Çocuklarda altını ıslatma ve geceler ensede terleme gibi problemler oluşabilmektedir.
  9. Kronik yorgunluk olabilir.
  10. Baş ağrısıyla karşılaşabilirsiniz ve migreni tetikleyebilir.