Yüz Yağ Enjeksiyonu

Yüz yağ enjeksiyonu, yüzde doku eksikliği görünen bölgelere hastanın kendi yağ dokusundan alınarak belli işlemler sonrasında yüzdeki doku eksiği olan yere enjekte edilmesidir. En önemli özelliği kök hücre görevi vardır ve cildinizde yenilenme sağlamaktadır.

Yüzün tüm bölgelerine ,burun,alın,dudak ve boyun bölgelerine de uygulanmaktadır.

Yüz Yağ Enjeksiyonu

Yüz yağ enjeksiyonu, yüzde doku eksikliği görünen bölgelere hastanın kendi yağ dokusundan alınarak belli işlemler sonrasında yüzdeki doku eksiği olan yere enjekte edilmesidir.

Vücudun belli bölgelerinden (göbek çevresi, kalça, uyluk yan ya da iç tarafı) yağ dokusunun alınmasıyla birlikte belli işlemlerden geçmesi gerekmektedir. Enjekte edilen bölge için hacim ön plana çıkmaktadır. Böylelikle kırışıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca dudak hacminizi arttırabilir ya da elmacık kemiklerinizi belirgin hele getirebilmenizde yardımcı olmaktadır. Enjeksiyonun derinliği uygulanacak bölgenin derinliğine ve buldukları yerlere göre değişiklik göstermektedir. Bazen zamanla yağ dokusunun bir kısmı emilebilir hale gelerek etkisinin azalmasını gözlemlenebilir. Bu emilim 6 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Bundan dolayı birden fazla seans uygulanması daha doğru olacaktır.

Yüz Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgelere Yapılır?

 1. Elmacık kemiğini belirginleştirmek için yapılabilir.
 2. Yanak bölgesini dolgunlaştırmak amacıyla yapılabilir.
 3. Çeneyi Şekillendirmek amacıyla yapılabilmektedir.

Ameliyattan Önce Uyulması Gereken Kurallar

 1. Kullandığınız ilaçları, daha önce geçirmiş olduğunuz ameliyatları, aileden gelen kalıtımsal hastalıklarınızı doktorunuzu bildirmeniz gerekmektedir.
 2. Aspirin, ağrı kesici ilaçlar, vitamin, antibiyotik gibi ilaçlarınızı ameliyattan 15 gün içerisinde kesmeniz gerekmektedir.
 3. Sigara ve alkol kullanıyorsanız ameliyattan önce bırakmanız gerekmektedir. Yaralarınızın daha geç iyileşmesine sebep olabilir.
 4. Alerjiniz bulunan ilaç var ise doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir.
 5. Ayrıca hamilelik durumu var ise ya da gebe olma ihtimaliniz var ise doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Ameliyat Sırasında Yapılacak İşlemler

Enjekte edilecek yağ dokusu vücudunuzun belli bir kısmından alınarak gerekli olan bölgeye yaklaşık 3-4 mm uzunluğunda bir kesi tarafından girilmektedir. Özel kanüller kullanılarak vücudunuzda bulunan bazı bölgelerden yap dokuları toplanmaktadır. Bu yağ dokularını belli işlemlerden geçirerek enjektör yardımı ile ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edilmektedir.

Yüz yağ enjeksiyonu gönüllü olarak yapılan bir kozmetik müdahale olarak bilinmektedir. Zorunlu tedavi olarak uygulanmamaktadır.

Ameliyat Öncesi Öneriler

Ameliyatınız sırasında genel anestezi uygulanması ile ameliyattan önceki gece 24.00 dan sonra hiçbir şey yenilip içilmemesi gerekmektedir. Ameliyatınız öğleden sonra yapılacak ise doktorunuzun bilgisi dahilinde 06.00 gibi erken saatlerde hafif bir kahvaltı yapmanız mümkündür. Bu kurallara kesinlikle uyulması gerekmektedir. Aksi durumda ameliyatınız ertelenebilir. Ayrıca tansiyon, şeker gibi ilaçlar kullanıyorsanız bir yudum su ile sabah erken saatlerde ilacınızı alabilirsiniz.

 1. Ameliyat sabahında duş alabilirsiniz ancak herhangi bir şekilde makyaj yapmamanız gerekmektedir.
 2. Ameliyat günü kolay giyilebilir ve rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz.
 3. Yüzük, kolye, küpe gibi değerli eşyalarınızı takmamanız gerekir.
 4. Ameliyattan önce vücudunuzda bulunan her türlü metal eşyaları çıkarmanız gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası Öneriler

 • Ameliyattan sonra yüz üstü yatmamanız gerekmektedir. Sırt Üstü ya da yana doğru yatmanız gerekmektedir.
 • Ağrınız olursa doktorun verdiği ağrı kesici ilaçlardan başka ilaç kullanmamanız gerekmektedir.
 • Yoğun egzersiz ve spordan en az 1 hafta boyunca uzak durmanız gerekmektedir.
 • Ameliyattan hemen sonra makyaj yapmamanız gerekmektedir. 24 saati geçmesini beklemeniz gerekmektedir.
 • Retinoid ya da glikolik asit gibi cilt bakım ürünlerini kullanmamanız gerekmektedir.
 • Uygulanan alandaki yüz mimiklerini kullanmamaya 3 gün özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Beklenmeyen etkilerde doktorunuza muhakkak gözükmeniz gerekmektedir.